Macie dość nudnych wyjazdów integracyjnych, na których królują wieczory taneczne i śpiewy przy ognisku? To wcale nie jest dziwne. Ile można jeździć na weekendy na koniec Polski tylko po to, żeby przez godzinę wymachiwać chustą animacyjną i uczestniczyć w grach miejskich? Jeśli masz tego dość, to świetnie, jest coś co ci się spodoba – paintball.

Gra na pewno znana ci przynajmniej z teorii.Paintball - Kryjówka w zieleni Chyba niewiele jest dziś osób, które o niej nie słyszały. Paintball jest tak popularny, bo odbywa się najczęściej na świeżym powietrzu, angażuje do rywalizacji i daje sporo satysfakcji. Najlepsze jest jednak to, że uczestnicy nie strzelają do statycznego celu, ale do przeciwników. I stąd biorą się największe emocje.

Zabawa została wymyślona przez amerykanów całkiem niedawno, bo na początku lat 80 XX wieku. W Stanach Zjednoczonych w paintball gra około 10 milionów osób – przy tym nasze statystyki wypadają raczej blado. Chociaż trzeba przyznać, że jest coraz lepiej. Gra jest popularna szczególnie na imprezach integracyjnych, ale często grają po prostu grupy znajomych na specjalnie przygotowanych terenach, które znajdują się w miastach. Za oceanem paintball został uznany za trzeci, najbardziej popularny sport ekstremalny, zaraz po snowboardingu i skateboardingu. Jest się więc czym chwalić.

Gra jest tak lubiana właśnie ze względu na system. Strzelanie do przeciwników, najczęściej znajomych, wyzwala sporo adrenaliny i pozytywnej energii. Trzeba się sporo napocić, żeby umknąć przez strzałami przeciwnej drużyny. Mimo tej formuły, gra nie wyzwala wcale negatywnych emocji, wręcz przeciwnie.

Trzeba pamiętać, że paintball to gra scenariuszowa i nie polega tylko na bieganiu wokół i wymachiwaniu bronią. Odbywa się według ściśle ustalonych zasad, które obowiązują uczestników zabawy. Znaczenie ma tutaj planowanie, taktyka, komunikacja z pozostałymi członkami drużyny. Dopiero w dalszej kolejności chodzi tutaj o celność albo szybkość. Umiejętności czołgania i szybkiego biegania na nic się nie zdadzą, jeśli uczestnicy nie będą stosowali się do zasad.

Jakie mogą być te scenariusze i jak się je układa? Wszystko zależy od tego, na jakim polu rozgrywa się zabawa, jaki jest rodzaj i ukształtowanie terenu, jakie na nim przeszkody. To jest w paintballu naprawdę fajne. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób będą poruszali się zawodnicy, w jakim kierunku pójdzie zabawa. Scenariusze układają się po części same, w zależności od okoliczności.

Jeszcze potrzebujesz szczegółów? Jeśli chodzi o teorię, to pewnie warto wspomnieć o sprzęcie, chociaż to temat na oddzielną rozmowę.Za osłoną - Paintball W grze używa się broni przypominającej pneumatyczną, z tym że za amunicję służą kulki wypełnione żelatyną spożywczą. Kulki są przyjazna dla środowiska, dlatego nawet po grze w lesie, farba schodzi z roślin już po kilku dniach. Kulki są wystrzeliwane z broni z pomocą dwutlenku węgla albo sprężonego powietrza. Oczywiście jest kilka rodzajów broni, które różnią się zasadą działania i co się z tym wiąże – poręcznością.

Masz jeszcze wątpliwości? Nie powinieneś. Zabierz znajomych, rodzinę, kolegów z pracy i spróbujcie swoich sił. Macie gwarancję dobrej zabawy i tego, że to nie będzie wasz ostatni raz.